A cukrászat nehézségei és szépségei
Kávé és Süti
Cukrászati Magazin
A cukrászat nehézségei és szépségei régen és ma
Minden szakma nehéz a maga nemében, de ez különösen igaz a vendéglátásra, azon belül is a cukrászatra, hisz a cukrász csak akkor végez a munkájával, ha abbahagyja arra a napra:)
![]() |
Ágyláda régi cukrászműhelyben |

Minden hozzávalót maga cukrász készített el, nem voltak erre szakosodott iparágak. Magának kellett a gyümölcsöket kandírozni, a marcipánt elkészíteni, a gyümölcsöket tartósítani, lekvárt megfőzni. Nem beszélve a nehéz alapanyagok mozgatásáról, ami sajnos még ma is fennáll, mert egyes termékek még mindig 20-25 kg-os csomagolásban vannak. Tehát a jó fizikum elengedhetetlen és az állóképesség, mert, hogy nagyon sok mindent csak állva lehet elkészíteni, kivéve a díszítéseket. Tanulókorban még azt sem, mert azt tartották aki ül, az nem dolgozik.
A szorgalmas mérnökök fejlesztéseként megjelentek a kézi mechanikus eszközök, amik sokat segítettek a munkában és megnövelte a hatékonyságot az édesiparban. Ezek az eszközök annyira beváltak, hogy még napjainkban is használják őket. Később jöttek az elektromos berendezések, gépek, amik jelentősen segítette a cukrász munkáját. Persze a gépekkel sem lehetett kiváltani az apróbb, finomabb mozdulatoknál az embert.
Manapság nyilván a szakma sokat fejlődött ezen a téren és meg is kellett könnyíteni a mai cukrász életét, hisz az édességfogyasztásunk olyannyira megnövekedett, hogy lehetetlen lenne kézzel készíteni mindent, a nagyüzemi gépekről percenként több ezernyi édesség kerül a futószalagokra, ahol a dolgozók kézzel válogatják ki, majd csomagolják. Ez az ipari méreteket öltött cukorka, töltött nápolyik, apró, tartós édességek és csokoládégyártók asztala, de a cukrászatban a torta és süteménygyártást sok esetben még mindig kézzel készítik. Igaz van már nyújtógép a tészta és marcipánnyújtáshoz, habverő a különböző felvertek és krémek habosításához, tésztagyúró a tésztákhoz, elektromos csokoládémelegítő és temperáló, de a kézzel végzett munka még mindig elengedhetetlen ebben az iparágban. Ez is nagyban függ persze a termelő üzem felszereltségétől, mert egyes helyeken nagyon sok mindent még ma is egyszerű kézi és kisebb gépi berendezésekkel készítenek, míg nagyobb üzemeknél van esetleg lehetőség a sorozatgyártáshoz szükséges nagyobb berendezések megvételéhez.
Ma kultuszukat élik a kézzel készült csokoládék és bonbonok készítése, ami nemcsak az alapanyagok minőségében, hanem a formákban is különböznek gyári társaitól.
A cukorból, tragantból és marcipánból készült virágok és mindenféle alakzatok nagy türelmet és kézügyességet igényelnek, de régen és ma is készítettek hozzá formákat, amik nagyban megkönnyítették a díszítőelemek egyformaságát és felgyorsította a munkamenetet. Régen általában ónból készültek a formák és fából nagyrészt, ez utóbbit a mézeskalácsok készítésénél alkalmazták. Az ón formákat különböző parfé tortákhoz, öntött, dermedő desszertekhez használták. Tölthető apró linzersüteményeknél a fémből készült félformákat pedig a sütés utáni alakzat felvételéhez alkalmazták. Manapság tért hódított a szilikonforma, amit már előszeretettel alkalmaznak a csokoládék, különféle díszítőelemeknél és a sütésnél is. Könnyen kezelhető, nem ragad a formába az anyag és gyorsan lehet vele dolgozni. A versenymunkák egyedisége miatt minden elemet kézzel készítenek, bizonyos formázó eszközöket azonban itt is használnak.
![]() |
A művészi szintre emelt versenymunkákra és a cukrászdák termékeinek díszítésére is így viszont több időt lehet fordítani, mert akárhogy is, de az ember először szemmel vesz.
Az más kérdés, hogy visszatérő vendég lesz-e folyamatosan. A cukrászathoz szenvedély kell és egy fajta elhívatottság arra, hogy a vendégeknek szépet és egyben finom termékeket állítsunk elő. Az igazi cukrász a mai hatalmas versenyben is mindig a minőséget helyezi előtérbe és megtartja a tradicionális szaktudást, mert csak a jó alapokra lehet építkezni. Ezt sok régóta a szakmában dolgozó cukrász és cukrászmester is tanúsíthatja. A cukrászat sokszínűségét csak úgy tarthatjuk meg, ha megőrizzük elődeink ismeretét. Az igazi ízek eléréséhez szükséges, hogy saját magunk készítsük el az adott süteményhez a hozzávalókat. A nehézségek, amik a szakmában előfordulnak csak újabb kihívás lehet egy alkotó ember számára. Dolgozni minden szakmában kell, mind fizikailag, mind szellemileg is elfáradhatunk, de semmi sem kárpótolja jobban az embert, minthogy megalkothat egy egyszerű képlékeny anyagból egy remekművet...
Megjegyzések
Megjegyzés küldése